Yhdistyksen kunniajäsen Tapani Salmi on poissa.

Yhdistyksen kunniajäsen Tapani Salmi menehtyi pääsiäisenä pitkäaikaiseen sairauteen. Salmi teki merkittävän lääkärityöuran Meilahden KNF-yksikössä. Hän on tehnyt tutkimustyötä KNF-tutkimusten parissa ja osallistunut menetelmien kehitystyöhön.

Salmi ehti uransa aikana kouluttaa ison joukon uusia KNF-lääkäreitä ja siirtää osaamistaan tuleville polville. Valtava tietomäärä ja vankka kokemus KNF-tutkimusten osalta takasivat sen, että hän nautti suurta arvostusta kliinikoiden keskuudessa.

Eläkkeelle Salmi jäi vuonna 2017 ja samana vuonna hänet valittiin Suomen Kliinisen Neurofysiologian yhdistyksen kunniajäseneksi. Taudistaan huolimatta Salmi oli aktiivinen ja positiivinen ja teki privaattipuolella KNF-lääkärin töitä viimeiseen asti.

Tapani Salmi

Vastaa